فکور

تاريخ ، فلسفه ، ادبيات
اولین انیمیشن دنیا

پیش از انقلاب، باستان شناسان ایتالیایی حاضر در شهر سوخته به هنگام کاوش در گوری ۵ هزار ساله، جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با تصویر یک درخت روی آن دیده می شد. در سال ۱۹۸۳ این اثر در قالب گزارش حفاری گروه ایتالیایی در نشریه ای به چاپ رسید.

سال ها بعد منصور سجادی، باستان شناس ایرانی پس از بررسی این شی دریافت نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد.


هنرمند نقاشی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در ۵ حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می کند. در سفال‌های شهر سوخته، که از متمدن‌ترین و پیشرفته‌ترین تمدن‌های باستانی در پنج هزار سال پیش است، نقش بز و ماهی بیش از هر نقش دیگری دیده می‌شود.

بز متحرک منقوش بر سفالینه شهر سوخته، مدتی دیگر در مجمع سالانه فیلمسازان انیمیشن دنیا (آسیفا) برای تبدیل به لوگوی این نهاد هنری، معرفی می شود.

نورالدین زرین کلک، پدر انیمیشن ایران و رییس آسیفا در این باره گفت: آسیفای ایران در حال تدوین فیلمی مستند هست که به ویژگی های این اثر تاریخی می پردازد و با ترسیم لوگویی از آن پایان می یابد. اعضای هیات مدیره آسیفا ماه ژوئن در شهر زاگرب گردهم می آیند. این گردهمایی سالانه فرصت خوبی برای معرفی نخستین انیمیشن دنیا که از شهری باستانی در کشورمان به دست آمده است، به شمار می رود.


پیش از این قرار بود سفالینه یادشده در مجمع عمومی آسیفا که مرداد ۱۳۸۴ برگزار شد، معرفی شود اما مسایلی که در باره محل نگهداری آن پیش آمد تهیه فیلمی مستند از آن را منتفی کرد. کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در مدت کوتاهی از محل دقیق نگهداری آن بی خبر بودند تا اینکه با کمک امین اموال موزه ملی ایران، جام سفالین در یکی از مخازن موزه شناسایی شد!
منصور سید سجادی، باستان شناسی که به وجود این انیمیشن بر جام سفالین به دست آمده از گوری در شهر سوخته پی برد، حرکت این اثر را به انیمیشنی امروزی تبدیل کرده است. مسئولان آسیفای ایران تمایل دارند با استفاده از اظهارات این کارشناس مبنی بر بررسی ظرف منقوش ارزش و اعتبار علمی مستند یاد شده را افزایش دهند.
زرین کلک تایید کرد، بز متحرک حتما به نماد آسیفای ایران تبدیل می شود اما انتخاب آن به عنوان آرم آسیفای بین الملل به نظر اعضا بستگی دارد

۶ Responses to “اولین انیمیشن دنیا”

 1. parisa گفت:

  فوق العاده بود.

 2. mohammad گفت:

  با سلام
  من علاقه زیادی به انیمیشن دارم و مایا کار هم هستم ولی تو شهرمون اهمت زیادی به انیمیشن نمی دند و ساخت انیمیشین باید گروهی باشه من تنها کار میکنم به نظر شما چطور پیشرفت کنم

 3. میلاد گفت:

  این مطلب رو از جایی کپی کردی یا خودت نوشتی؟‌
  از تو بعیده … !

Leave a Reply

فكور در :

آمار

ديدگاههاي اخير

 • بهزاد: با سلام،اقا من وقتی یاد این عربها مخصوصا عراق و عربستانو و ا...
 • دان۶: تاریخ ترکمنها بیش از ۱۰۰۰۰ساله کتیبه اوزون درسلسله ی گوک تور...
 • ترکمن صحرا: یاشاسین تورک وتورکمنلر...
 • محمد: از هر دستی بدی از همون دستم میگیری...
 • HaMed: کار خوبی کردی...