فکور

تاريخ ، فلسفه ، ادبيات
خلاصه ای از زندگی لو آندره سالومه (معشوقه نیچه)

Lou Andreas Salome 1861-1937

.

لو آندره سالومه

غروب یکی از روزهای سال ۱۸۸۲ بود. پل ره (Paul Ree) فیلسوف معروف پروسی که در رم اقامت داشت در منزل پیرزنی که معمولا منزل اش مکانی برای تجمع فیلسوفان و روشنفکران بود دعوت شده بود. درجمع اون شب یک دختر جوان و زیبای بیست و یک ساله به نام لو فون سالومه (Lou von Salome)که برای تعطیلات با مادرش از روسیه به رم آمده بود نظر فیلسوف رو به خودش جلب کرد. ره خودش رو معرفی که و هر دو سرگرم بحث و گفتگو در مورد خدا و اخلاقیات شدن. ایده های دختر شباهت عجیبی به ایده های ره داشت. دختر با حرارت بسیار راجه به عقایدش صحبت می کرد و در عین حال چشمانش برق خاصی از شیطنت و دلربایی داشت که ره رو دچار سردرگمی میکرد. بعد از اون شب، فیلسوف و دختر چند بار دیگه هم با هم دیدار کردن و در مورد مسائل مختلف به بحث و گفتگو پرداختن. لو می دونست که پل ره دوست صمیمیه فردریش نیچه فیلسوفه معروفه که اون هم در ایتالیا به سر می برد و به پل پیشنهاد کرد که خوبه اگر اونها بتونن سه تایی با هم سفر یا حتی زندگی کنن و گروهی سه نفره از روشنفکران رو تشکیل بدن. ره خیلی زود با نیچه تماس گرفت و پیشنهاد دختر رو با او در میان گذاشت و با این کار هم خواست دختر رو خوشحال کنه و تحت تاثیر قرار بده و هم نظر نیچه رو در مورد عقاید دختر بدونه. نیچه با سرعت خودش رو به رم رسوند.

Nietzsche وpaul ree وlou von salome

با ورود نیچه همه چیز عوض شد . نیچه که همه ی عمرش آدم منزوی ای بود با دیدن دختر دل به او باخت و سعی کرد دختر رو از چنگ ره در بیاره. ره وقتی که دید خبری از مباحث فلسفیه سه نفره نیست و نیچه و دختر اکثر وقتشون رو با هم و بدون حضور او می گذرونن خیلی ناراحت شد و حسادت همه ی وجودش رو گرفت. هرچی باشه این ره بود که دختر رو کشف کرده بود و دختر ماله او بود و حالا نیچه داشت سعی می کرد دختر رو از چنگ ره در بیاره. ره حاضر نبود این دختر را با کسی تقسیم کنه حتی اگر این فرد دوست خوبش نیچه باشه.
از طرفی مادر دختر آماده بود که او رو به روسیه برگردنه. ولی دختر دلش می خواست هنوز در اروپا بمونه. ره پیشنهاد کرد که دختر با او به آلمان سفر کنه و با مادر ره ملاقات کنه. از این طریق مادر ره می تونه مراقبت و سرپرستیه دختر رو مادامی که در اروپاست به عهده بگیره. ره می دونست که مادرش چندان هم قیم خوبی نخواهد بود و او می تونه از این طریق دختر رو به چنگ بیاره. مادر دختر با این پیشنهاد موافقت کرد. اما نیچه به این راحتی ها هم دست بردار نبود. و او هم در سفر به پروسیا به جمع اونها پیوست .

Lou von Salome

در طول سفر یک بار لو و نیچه با هم به یک پیاده روی طولانی رفتن و هنگامی که برگشتن، ره احساس کرد که بین اونها یک اتفاقی باید افتاده باشه و با هم رابطه ای داشتن. خون ره به جوش اومد. دختر داشت از چنگ او می رفت. اما سر انجام سفر. اونها به آخر رسید. مادر دختر به روسیه برگشت، نیچه به اقامتگاه تابستانیش در تاتنبرگ برگشت و ره و دختر بالاخره تنها شدن. این وضع متاسفانه چندان دوام نیاورد و نیچه دختر را به اقامتگاهش دعوت کرد و او هم پذیرفت. ره دوباره دختر از دست داد و در غیبت دختر خون خودش رو می خورد و به شدت عصبانی بود. حالا بیشتر از هر وقت دیگه ای دختر رو می خواست. نیچه به لو پیشنهاده ازدواج داد و دختر نپذیرفت و قلب نیچه رو شکتست و به برلین برگشت. (نیچه چنین گفت زرتشت رو تحت تاثیر روابط و گفتگوهاش با این دختر نوشته!) وقتی لو از سفر برگشت ره شروع به بد گویی راجع به نیچه و فلسفش کرد و او را متهم کرد که هیچ قصدی جز تصاحب دختر نداره. اما دختر طرف نیچه رو گرفت و به دفاع از نیچه پرداخت. ره از همه جا نا امید شده بود و همه چیز رو تمام شده فرض کرده بود که یک اتفاق بسیار عجیب افتاد. دختر به او گفت که تصمیم گرفته با او زندگی کنه و فقط و فقط با او.

Lou Andreas-Salome

ره بالاخره به چیزی که می خواست دست پیدا کرد، یا لااقل فکر کرد که دست پیدا کرده. اون ها با هم آپارتمانی در برلین اجاره کردند و زندگی مشترک رو آغاز کردن. مدت زمانی بیشتر نگذشته بود که ره دریافت که دور و اطراف دختر مملو از مرد های جوانیست که او رو ستایش می کنن. لو محبوبه دله همه ی روشنفکران برلین شده بود و  او رو “علیاحضرت” صدا می کردن. ره باز هم باید برای مورد توجه دختر قرار گرفتن با دیگران رقابت می کرد. کار به جایی رسید که ره دیگه نتونست این وضع رو تحمل کنه و دختر رو ترک کرد. و چند سال بعد خودکشی کرد !
در سال ۱۸۹۱، لو با زیگموند فروید آشنا شد و از فروید خواست که او را به جمع علاقه مندان به روان پژوهی خودش راه بده. فروید با این که می دونست لو چیزی از روانشناسی نمی دونه این پیشنهاد رو پذیرفت و او رو به جمع شاگردان خاص خود راه داد.

sigmund freud

اندک زمانی نگذشته بود که یکی از بهترین شاگردان فروید به نام ویکتور تاوسک که ۱۱ سال از لو جوانتر بودعاشق اون شد. در این بین فروید هم دچار یک عشق افلاطونی به این دختر شده بود و هر وقت که لو در یکی از کلاس ها غیبت می کرد فروید به شدت افسرده می شد و برای او نامه های احوال پرسی و گل و هدیه می فرستاد. حالا یکی از بهترین شاگردهاش که برای فروید مثل پسر خودش بود عاشق این دختر شده بود و فروید به شدت احساس حسادت می کرد. فروید حاضر نبود کس دیگه ای توجه دختر رو به خودش جلب کنه. خوشبختانه دختر بعد از چندی تاوسک رو ترک گفت و رابطه او و فروید بسیار قوی تر شد و تا هنگامه مرگش در ساله ۱۹۳۷ ادامه داشت .

Lou Andreas-Salome

این رو هم براتون بگم که این وسط خیلی کسای دیگه ای هم عاشق این دختر شدن و به او پیشنهاد ازدواج دادن و او دست رد به سینه ی همه ی اون ها زد. از بین اون ها به کشیش جوانی به نام هنریک ژیلوت می شه اشاره کرد که صد ها دختر عاشق سینه چاک زیبایی و اخلاق او بودن و فقط به خاطر دیدن او به کلیسا می رفتن. و خیلی کسای دیگه مثله ریلکه شاعر معروف .
سرانجام سالومه به خاطر افزایش بیش از حد طبیعی اوره در خونش در ۵ فوریه ۱۹۳۷ مرد .

Lou Andreas Salome 1861-1937

۳۲ Responses to “خلاصه ای از زندگی لو آندره سالومه (معشوقه نیچه)”

 1. nazanin گفت:

  به کسایی که به داستان زندگیه نیچه علاقه دارند پیشنهاد میکنم که کتاب نیچه گریست رو بخونن ولازم به ذکره که لو سالومه که خودشو مسئول میدونه تو حال وخیمه نیچه به دکتری که استاد دانشگاه برادرش ینیا سالومه بوده به نام دکتر بروبر مراجعه میکنه و از اون درخواست کمک میکنه از طرفی دکتر بروبر دوست صمیمیه زیگمن فروید بوده یه پزشک یهودی بسیار زبده

 2. مصطفی گفت:

  این نوشته ها از اروین یالومه و بیشترشون حقیقت ندارن

 3. maria گفت:

  اصلن خشگلم نبوده چندان. اونموقع انقد زنای بدون تفکر و نازیبا زیاد بود ک این جلب توجه میکرد. من عاشق افکار نیچه م. ولی این عشق احمقانه شو دوست ندارم.چون مرد دیگری اون زن رو دوست داشت این (حس حسادت)نیچه رو عاشق و عاشق تر کرد…

  • HaMed گفت:

   ما اون موقع زندگی نکردیم. پس در مورد انموقع قضاوت نکنیم.
   البته یه نکته ای که وجود داره: اون موقع اینقدر لوازم آرایش و خیلی چیزای دیگه متنوع نبوده. و زنای اون موقع چاره ای جز زشت بودن نداشتن

 4. سینا گفت:

  خلاصه ی بسیار مختصر و خوبی بود.

 5. HOJJAT گفت:

  نافرجامی در یک رابطه گاهی دستاوردی بیش تر از موفقیت در آن برای انسان دارد شاید نیچه اگر سالومه را بدست می آورد چنین نبوغی را کسب نمیکرد

 6. nitر گفت:

  آنگاه که بشر لبه پرتگاست در هل دادنش شک نکنید

  درضمن لو بلد بود عشوه بیاد چیزی که زنهای الان کاملا خنگن توش

 7. rama گفت:

  سالومه میسترس بوده علت علاقه فروید و نیچه علیه الرحمه همبنه !!!

 8. محسن گفت:

  خیلی ممنون

 9. هدی گفت:

  دوباره شد جملات دستوری؟!!!!!!!!!
  میخوای بگم چشم؟
  باشه نمیرم.
  منظورت این بود که ذهن من غیر طبیعیه؟
  همه باید ذهنشون اونطوری باشه که شما دوست داری؟
  ذهن من مگه چشه؟

 10. ]دی گفت:

  بی خودی کنجکاوم کردی؟باید برم ببینم این چیه که خطرناکه؟!!!!!!!!!

  مگه نمیدونی گاهی اوقات نتیجه معکوس میده!!!!!!!!!!!!

  مثلا هر موقع در مورد قرص های روانگردان حرف میزنن آدم بیشتر کنجکاو میشه که بدونه توهماتش چه شکلیه که انقدر طرفدار داره؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  تا حال واست اینطوری پیش نیومده؟

  • HaMed گفت:

   ذهن طبیعی رو بیشتر دوست دارم.
   با روحیاتی که تو داری برو سراغه گوته – خلیل جبران – همینگوی – مارکز
   اما سراغ نیچه یا حتی فلسفه نرو.

 11. هدی گفت:

  چشم نمیرم

 12. هدی گفت:

  همیشه جملاتت امری دستوریه؟!!!!!!
  چرا نمیدونم؟
  علتشم که حتما لازم نمیدونید بگید؟!
  بگو دیگه چرا نرم سراغش؟

  • HaMed گفت:

   چیزی که آموختن یک چیز مهم تره؛ زمان اون هست. اگه زود باشه مخربه و اگه دیر باشه بی ارزشه.
   زمان و قدرت تفکر در مورد فلسفه خیلی مهمه. اگه زمان اشتباه باشه و قدرت تفکر شخص هنوز به حد لازم نرسیده باشه، فلسفه می تونه خطرناک باشه.
   و خطرناک ترین فیلسوف نیچه هست.
   پس سراغش نرو.
   این همه نویسنده ی دیگه.
   چرا باری رو برداری که نه قدرت تحمل کردنش رو داری نه توان زمین گذاشتنش رو ؟

 13. هدی گفت:

  من از نیچه ای که میگید هیجی نمیدونم.به معرفی منابعش بپردازی بهتره واسه من؟

 14. فرزانه گفت:

  والا خدا شانس بده!! اینهمه خاطرخواه داشته باشه آدم اونم همه ادمای بزرگ و مهم!! خوشمان آمد!! زن ها رو همیشه ضعیف قلمداد می کنن مردا اما خودشون دربرابر همین موجود ضعیف گاهی هیچ میشن!!!

  • HaMed گفت:

   زمان و مکان مناسب به این میگن.
   این هیچ ربطی به ضعف یا برتری زن یا مرد نداره.فقط عشقه. توی عشق هم همیشه میگن: یک نفر اون یکی رو بیشتر دوست داره.
   و البته همه انسان ها در برابر عشق ضعیف هستن.

 15. saba گفت:

  salam.man bekhatere niche in matlabo khundam na tasa2fi be nazare man in kheyli moheme.manteghi tarin adamha ham vaghti ashegh mishan hargez mesle adamaye adi nistan ino darjavabe un dost goftam

 16. مهدی گفت:

  سلام
  کتابی هم به نام (و نیچه گریه کرد) نوشته شده که در مورد سالومه و نیچه و فروید هستش.
  نمی دونستم که یک دختر این همه خاطر خواه داشته!
  با تشکر از مطالبتون

  • HaMed گفت:

   آره اسم این کتاب رو شنیدم. خیلی معروفه
   حتی فیلمش رو هم ساختن.
   سالومه یکی از زن هایی بوده که نا خواسته تاثیر زیادی روی زندگی بشریت گذاشته.
   چون خیلی از نوشته های اشخاصی که در موردشون خوندید تاثیر گرفته از سالومه ست (و یا بهتره بگیم حسی که سالومه به اون آدم ها می داد )

 17. الهام گفت:

  خیلی جالب بود

 18. نسیمه گفت:

  خیلی برام جالب بود منطقی ترین آدم های دنیا هم وقتی عاشق می شن هیچ فرقی با آدم های معمولی ندارند

 19. saeeed گفت:

  خیلی ممنون
  خیلی جالب بود

 20. مارال گفت:

  آخه این چیه نوشتید بیخودی وقت آدمو میگیره.مینویسید که پس یه ذره علمی تر بنویسید.

  • HaMed گفت:

   چشم حتماَ دفعات بهد بیشتر مطالعه می کنم .
   راستی به خاطر نیچه این مطلب رو خوندید یا تصادفی ؟

Leave a Reply

فكور در :

آمار

ديدگاههاي اخير

 • بهزاد: با سلام،اقا من وقتی یاد این عربها مخصوصا عراق و عربستانو و ا...
 • دان۶: تاریخ ترکمنها بیش از ۱۰۰۰۰ساله کتیبه اوزون درسلسله ی گوک تور...
 • ترکمن صحرا: یاشاسین تورک وتورکمنلر...
 • محمد: از هر دستی بدی از همون دستم میگیری...
 • HaMed: کار خوبی کردی...